Tillandsie (Tillandsia)

Broméliovitá rostlina s úzkými stébelnatými listy a namodralými květy.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Tillandsia usneoides, Tillandsia cyanea.
POPIS:
Je to velmi zvláštní a zajímavá rostlina, kterou je možné pěstovat v obytných místnostech. Je to epifitní rostlina s tenkými listy, visícími na dlouhých výhoncích, pokrytých stříbrnými, mnohočlennými šupinkami, které slouží k pohlcování vláhy ze vzduchu. Dospělé rostliny nemají kořeny. Ve své domovině může rostlina růst na telegrafních sloupech, na kmenech stromů, na skalách, kaktusech. V pokojových podmínkách ji lze pěstovat ve skleníku, když ji na něco zavěsíme. V létě se na koncích výhonků objevují purpurové kvítky o průměru 1 cm. Kvete v průběhu 5 až 6 dnů. Rozmnožují se semeny nebo mladými rozetkami, které se sázejí do mělkých květináčů s písčitou půdou. Brzo mizí kořeny a mladé rostliny se přichytí k jakékoliv půdě. Kvést začíná za 1,5 až 2 roky. Odkvetlé rostliny odumírají, ale v paždí listů se tvoří rozetky, ze kterých opět vyrůstají nové rostliny. Místnost by měla být přiměřeně teplá a světlá. V zimě by teplota neměla klesat pod 15°C. Rostlinu je dobré pěstovat na odřezcích z kmenů stromů, na kůře dubu nebo jehličnanů. V létě upřednostňuje teplé místo, kolem 25-26°C, a vysokou vlhkost vzduchu. Nemá striktně dané období klidu, proto ji neustále postřikujeme vodou, v zimě mírněji, pokud teplota v místnosti je minimálně 18-20°C.
ČELEĎ:
Bromeliaceae, broméliovité.
PŮVOD:
Tropy a subtropy Ameriky.
TEPLOTA:
Tillandsie je teplomilná rostlina, proto ji v zimě musíme držet v místnostech s teplotou 24 - 26°C, minimální teplota je 15°C, v létě ne nížší 18°C. Atmosferické tillandcie potřebují chladnější prostředí - minimum 8°C.
OSVĚTLENÍ:
Má rada světlé místo bez přímých slunečních paprsků. Dobře se jí daří na severních parapetech oken. V imě ji postavíme blíže ke světlu, nejlépe na západní a východní okno.
ZALÉVÁNÍ:
U jednotlivých druhů je zálivka různá. Druhy, které mají větší růžici listů a dobře vyvinutý kořenový systém se zalévají do půdy přiměřeně, vodu naléváme do středu růžice listů. Substrát okolo by měl být lehce vlhký stále. V zimě se tyto rosliny zalévají velice málo, zemina se nechává mírně proschnout. Druhy jako tillandsie drobná a jí podobné druhy se nezalévají, jen se opatrně rosí. Pěstovaní těchto druhů je velice obtížné. Rostliny je potřeba pěstovat ve speciálních skleníčcích.
HNOJENÍ:
Všechny druhy této rostliny se přihnojují tekutým hnojivem pro pokojové rostliny pěstované hydroponicky jednou za 14 dnů. Atmosferické druhy přebírají vše ze vzduchu, proto v jejich okolí roztřikujme i vodu s hnojivy.
VLHKOST VZDUCHU:
Tillandsie potřebují vysokou vlhkost vzduchu, ne nížší 60%. Rosíme jenom měkkou vlažnou vodou.
PŘESAZOVÁNÍ:
Hrnkové druhy přesazujeme přes rok. Květináčky používáme malé, jen aby se tam umístil kořenový systém s trochu substrátu pro bromélie nebo orchideje. Atmosferické druhy se pěstují na kousku kůry. Ostatní druhy se rozmnožují z částí rostliny s očkem.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Semeny nebo oddělením bočních výhonků.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Hnědé skvrny na listech:
Příčnou bývá popálení sluncem a rostlina potřebuje před přímým slunečním svitem zastínit.
Hnědé špičky listů:
Nejpravděpodobnější příčinou je suchý vzduch. V období léta se doporučuje rostlinu rosit. Příčnou však také může být nedostatek vody uprostřed růžice nebo použití tvrdé vody.
Uhynutí rostliny:
U nekvetoucí rostliny je příčinou nadbytek vody. Pokud listová růžice odumře po odkvětu rostliny, je to přirozeným jevem.
Hmyz:
Nebezpečné bývají puklice a vlnatí červci.


 Foto / obrázky k článku  Tillandsie

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

Poradna k článku
Tillandsie
Diskuze k článku
Tillandsie
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.
Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · RoboStav
Copyright (c) 2023 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz
Tillandsie
Tillandsie


Tillandsie
Tillandsie


Tillandsie
Tillandsie


Tillandsie
Tillandsie


Fotogalerie (5)...


Přidat foto...Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
15.02: Dobrý den, před 3 měsíci jsem si koupila Tilland sii, přivázala jí na klacek...
21.01: Dobrý den, jaké více čtenářů pode mnou mám stejný problém. Zakoup ila jsem r...
08.09: Dobrý den, je tato rostlinka jedov atá? ......
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Maxim, zítra Ferdinand