Rhipsalis

Rhipsalis je epifytní kaktus.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Rhipsalis cassutha, Rhipsalis paradoxa, Rhipsalis pilocarpa, Rhipsalis cereuscula.
POPIS:
Rhipsalis je epifytní kaktus. Je velmi rozšířený jak mezi kaktusáři, tak i mezi těmi, kteří pěstují nejrůznější pokojové rostliny. Běžný pěstitel Rhipsalis ke kaktusům jen těžko zařadí, protože jejich vnější vzhled neodpovídá obvyklým představám o kaktusech. S tím jsou také spojeny základní chyby v péči. Rhipsalis je letní kaktus a péče o něj je osobitá, avšak jsou celkem nenáročné. Velmi efektně Rhipsalis vypadá v závěsných košících nebo květináčích. Obvykle rozkvétá na velikonoce, kvete tedy od dubna do května.
Rhipsalis pilocarpa:
Má stonky, které jsou silnější a tvrdší, nevětví se příliš silně a jsou pokryty krátkými nažloutlými vlásky. Ve vhodných podmínkách kvete 2 až 3 krát za rok. Kvete celkem hojně velkými nažloutlými květy. Květy mají hodně okvětních lístků a tyčinek, díky čemuž vypadají nadýchaně.
Rhipsalis cereuscula:
Má stonky, které se skládají z tenkých masitých a krátkých částí, které se dobře větví. Můžeme říci, že se tato rostlina skládá z jakoby tenkých tyčinek. Může být jak závěsný, tak i stromovitý, v tom případě se však musí přivazovat. V pokojových podmínkách kvete velmi vzácně.
ČELEĎ:
Cactaceae, kaktusovité.
PŮVOD:
Brazílie.
TEPLOTA:
Rhipsalis se uchovává se při mírných nebo trochu nižších teplotách, asi okolo 18 až 20°C, v období od října do ledna je nutné dopřát mu období klidu při teplotě 15 až 17°C.
OSVĚTLENÍ:
Rhipsalis vyžaduje stanoviště na světlém místě, ale s nutným zastíněním před přímými slunečními paprsky. Dobře se mu daří na severním okně.
ZÁLIVKA:
Rhipsalis poté, co se na něm objeví poupata až do konce jeho kvetení zaléváme vydatně, zem musí být stále navlhlá. Na konci kvetení se zálivka trochu omezuje. Od září rostlina přechází do období klidu. Se snížením teploty je zálivka omezená, zalévá se ojediněle, pouze tak, aby zemina nevyschla úplně.
HNOJENÍ:
Rhipsalis přihnojujeme od března do června speciálním hnojivem pro kaktusy, každé dva týdny. Aplikovat pro velikonoční kaktus organická hnojiva, což platí i pro ostatní kaktusy, nelze.
VLHKOST VZDUCHU:
Rhipsalis uvítá pravidelné rosení a pravidelnou teplou sprchu. Vlhké prostředí je pro velikonoční kaktusy prospěšné.
PŘESAZOVÁNÍ:
Rhipsalis přesazujeme po odkvětu, vždy na konci května až v červnu. Nádoba pro přesazení se hodí prostorná, ne však hluboká. Upřednostňují substrát se slabě kyselou reakcí, s pH 4,5 až 6.
Doporučené složení zeminy: 1 díl drnovky, 1 díl listovky, 1 díl rašeliny, 1 díl písku a antuka. Nutná je dobrá drenáž. Můžete použít kupovanou půdní směs pro kaktusy.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Rhipsalis se rozmnožujeme semeny a řízky, které se po několika kusech sadí do jednoho květináče. Řízky, které mají 2 až 3 části, se v průběhu 2 dnů usuší a zakořeňují v navlhlém substrátu z listovky a písku ve stejném podílu. Řízky se nemohou zahloubit do země, postačí, když se spodek části bude dotýkat půdy.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Rhipsalis bývá škůdci a chorobami napadán jen velmi vzácně.


Pro podrobnější informaci viz. Pěstování kaktusů.


 Foto / obrázky k článku  Rhipsalis

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

Poradna k článku
Rhipsalis
Diskuze k článku
Rhipsalis
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.




Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · RoboStav
Copyright (c) 2023 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz




Rhipsalis
Rhipsalis


Fotogalerie (2)...


Přidat foto...



Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
29.10: Máte-li zájem o jakékoli podrob nější informace na téma: Rhipsalis , neváhejt...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Norbert, zítra Iveta