Fikus droboučký (Ficus pumila)

V přírodě tyto droboučké fikusy rostou ve spodní vrstvě tropického lesu, vystupují po kmeni stromů, zachytávají se za korunu přídavnými kořeny.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Ficus pumila, Ficus pumila 'Sonny'.
POPIS:
Ficus pumila, Fikus plazivý - rychlerostoucí, malolistý fikus, není podobný jiným druhům fikusů. Odlišuje se svými plazivými stonky, které můžeme tvarovat a přivazovat k opoře různých tvarů.V přírodě tyto droboučké fikusy rostou ve spodní vrstvě tropického lesu, vystupují po kmeni stromů, zachytávají se za korunu přídavnými kořeny. Rozměry má mnohem skromnější, neboť u shromážděných dřevin jsou: okrouhlé listy fikusu trpasličí, dosahující sotva 2 – 3 cm. U fikusu zakořeněného jsou listy největší (4 – 5 cm) a protáhlé. Je pestrolisté formy. Hlavní zvláštností – oba druhy potřebují hodně vody i tepla. Krátkodobé přesoušení způsobuje jejich zničení. Kromě toho vyžadují i vysokou vlhkost vzduchu. Spolehlivě se tyto fikusy pěstují v umělých podmínkách, málo vytápěných s vlažnou atmosférou. Jen tak je menší risk zaschnutí této krásné ampélnické rostliny. Můžete jim poskytnout nevelkou oporu, po které se fikusy ochotně poplazí vzhůru. Dobře se cítí nejenom na otevřeném (přírodním) světle, ale i při umělém osvětlení.
ČELEĎ:
Moraceae, morušovité.
PŮVOD:
Tropy a subtropy.
UMÍSTĚNÍ:
Vytápěné prostory s vlažnou atmosférou. Dobře se cítí nejenom na otevřeném (přírodním) světle, ale i při umělém osvětlení.
TEPLOTA:
Mírná, v zimě ne nižší 10°C.
OSVĚTLENÍ:
Světlé místo s ochranou od přímých slunečních paprsků.
ZALÉVÁNÍ, HNOJENÍ:
Přiměřená, podle teploty v místnosti .Zaléváme za 1 - 2 dny. Jestli teplota klesne na 15°C a níže zaléváme za 3 - 4 dny. Voda by měla být pokojové teploty, odstátá. Přihnojujme od března do srpna přes dva týdny.
VLHKOST VZDUCHU:
Pravidelně rosíme, zvláště v létě.
PŘESAZOVÁNÍ:
Pro všechny fikusy je vhodné toto složení zeminy: 2 díly listovky, 1 díl rašeliny, 1 díl prohnojené zeminy. Nesázíme je do velkých nádob, jen tak, aby se umístnily kořeny. Přesazujeme až je to nutné. Přihnojujeme organickými hnojivy (kravský hnůj atd.). Staré exempláře velkých fikusů nepřesazujeme, odstraníme vrchní část půd kolem rostliny a nahradíme čerstvou zeminou.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Fikusy se rozmnožují řízky při teplotě 24 až 29°C. Z jednoho výhonku se získá tolik řízků kolik je na něm listů. Je potřeba list i s očkem na stonku. Po odřezání dáme do teplé vody, aby se mléčná šťáva zastavila. Pak uděláme zářezy na spodní části a dáme do připravené prohřáté zeminy, zakryjeme polyetylenem.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Náhlá ztráta listů:
Příčiny jsou u jednotlivých druhů různorodé. U Ficus elastica je nejpravděpodobnější příčinou přelití. Dalšími možnými příčinami jsou: nízká zimní teplota, přehnojení a chladný průvan. U Ficus benjamina je opad listů způsoben nedostatkem světla nebo náhlá změna prostředí.
Ztráta nejspodnějšího listu:
U stromovitých fíkusů je příčinou přirozený proces stárnutí listu.
Žloutnutí okrajů listů, některé spodní listy opadávají:
Je to brzký příznak podvýživy nebo nějakých vážnějších problémů. Rostlinu proto během celého období růstu přihnojujte vhodnými hnojivy v doporučených dávkách.
Zasychání a svinování listů:
U převislých fíkusů bývá nejčastější příčinou silné sluneční záření, nízká vzdušná vlhkost či přesychání substrátu.


 Foto / obrázky k článku  Fikus droboučký

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

Poradna k článku
Fikus droboučký
Diskuze k článku
Fikus droboučký
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.
Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · RoboStav
Copyright (c) 2024 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz
Fikus droboučký
Fikus droboučký


Fikus droboučký
Fikus droboučký


Fotogalerie (2)...


Přidat foto...Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
29.10: Máte-li zájem o jakékoli podrob nější informace na téma: Fikus droboučký, ne...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Aleš, zítra Vincenc