Tchýnin jazyk, tenura (Sansevieria)

Neznečitelná rostlina.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Sansevieria trifasciata.
POPIS:
Tato rostlina patří do čeledi agávovitých, z nichž je nejrozšířenější právě Tchýnin jazyk. Je to nenáročná rostlina, populární především díky svým zajímavým listům, které jsou velké, mečovité a vyrůstají v trsech po 6 až 8 a dosahují do 90 cm výšky, přičemž stojí téměř kolmo. Na temně zeleném pozadí se vydělují světlé příčné pásy, které jsou nejzřetelnější u mladých listů. Upřednostňuje jasné světlo s trochou přímých slunečních paprsků, avšak roste dobře také ve stínu. Rostlina se uchovává při teplotě 15 až 25°C, v zimě okolo 14°C. Zaléváme přiměřeně, aby půda ani nevysychala, ani nebyla příliš vlhkou. Každý měsíc hnojíme organickými a minerálními hnojivy. Jako půdní směs se používá listová půda, kompostová půda, humus, rašelina a písek (v poměru 2:1:1:1:1). Rozmnožuje se dělením trsu.
ČELEĎ:
Agavaceae, agávovité.
PŮVOD:
Tropická západní Afrika.
UMÍSTĚNÍ:
Světlé místo, může být i stinné.
TEPLOTA:
Mírná, v zimě raději nižší 14-16°C, minimum je 12°C.
OSVĚTLENÍ:
Světlomilná, upřednostňuje ostré rozptýlené světlo, snáší lehký polostín, pestrolisté variety jsou více světlomilné a dobře reagují na přímé sluneční paprsky. V zimě je nutné prosvětlené stanoviště. Dobré je umístit rostlinu na východním a západním okně. Na jižním je třeba zastínění v poledních hodinách. Tchýnin jazyk bude růst i na severním okně, ale k tomu, aby listy byly co nejpestřejší, je potřeba slunce.
ZALÉVÁNÍ:
Mírná od jara do podzimu, zemina vždy musí stihnout proschnout. V zimě se zálivka omezí na přibližně jednou za dva až tři týdny, v závislosti na teplotě stanoviště. Při zálivce, zvláště v zimě, nesmíme dopustit, aby se voda dostala do středu růžice! Mohlo by to způsobit její zahnívání.V období růstu se provádí hnojící zálivky, a to tekutým hnojivem pro pokojové rostliny, nepřihnojuje se však častěji než jedenkrát za měsíc.
VLHKOST VZDUCHU:
Nepotřebuje rosit, ale listy se omývají od prachu.
PŘESAZOVÁNÍ:
Tchýnin jazyk se přesazuje až poté, co je nádoba příliš těsná, tedy přibližně mladé rostliny každé dva roky, starší rostliny každé tři roky. Protože kořeny Sanseviery se rozrůstají do šířky, květináč pro ni nesmí být moc hluboký, zato však dostatečně široký. Doporučený podíl zeminy je: 2 díly drnovky, 1 díl listovky a 1 díl písku. Nutná je dobrá drenáž.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Bočními výhonky na jaře a také listem nebo částí listu. K množení listem se bere starý list, který rozřežeme na kousky dlouhé 4 až 5 cm a na vzduchu trochu přisušíme. Potom list spodním koncem vsadíme do písku a po zakořenění, přesazujeme do květináče se substrátem.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Vzácní.


 Foto / obrázky k článku  Tchýnin jazyk, tenura

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

Poradna k článku
Tchýnin jazyk, tenura
Diskuze k článku
Tchýnin jazyk, tenura
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.
Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · RoboStav
Copyright (c) 2023 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz
Tchýnin jazyk, tenura
Tchýnin jazyk, tenura


Tchýnin jazyk, tenura
Tchýnin jazyk, tenura


Tchýnin jazyk, tenura
Tchýnin jazyk, tenura


Tchýnin jazyk, tenura
Tchýnin jazyk, tenura


Tchýnin jazyk, tenura
Tchýnin jazyk, tenura


Fotogalerie (5)...


Přidat foto...Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
05.12: Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat, jestli je tchýnin jazyk jedovatá rostlin...
29.10: Máte-li zájem o jakékoli podrob nější informace na téma: Tchýnin jazyk, tenu...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Norbert, zítra Iveta