Pudl pointer (Pudelpointer)

Pudl pointer (Pudelpointer) je oceňován německými lovci pro svoji vytrvalost, fyzickou dokonalost, ohromné pracovní přizpůsobení a rychlé a rozumné rozhodování. Je to odvážný a neúnavný pes, se kterým je možné lovit jeleny, lišky i rysy. Je velice klidný, s velkou sebekontrolou, a se zřetelným dravým instinktem.


ANGLICKÝ NÁZEV:
angl.: Pudelpointer; čes.: Pudl pointer
PŮVOD:
Pudl pointer (Pudelpointer) je plemenem, které bylo vyšlechtěno v Německu v 19. století. Vzniklo křížením Francouzského pudla a Pointera, které byly od ostatních ohařů kompletně izolovány. Přestože byl Pudl použit pouze pro vytvoření základu plemene, jeho charakteristické rysy byly uchovány do dneška. V kombinaci s mimořádnými schopnostmi Pointera na polích, jeho jemným a daleko dosahujícím čichem, jeho rychlostí a širokým okruhem hledání, je to všestranný, geneticky zvučný a zdravý pracující lovecký pes, byl tedy objeven, jako plně odpovídající požadavkům pro lov. Toto zvláštní křížení podnikli němečtí lovci, kteří chtěli vlastnit psa, skvěle pracujícího ve vodě, vhodného ke spřáteleným lovům, a navíc velmi vnímaného. Uběhla desetiletí, než se plemeno upevnilo, a výsledek předčil všechna očekávání.
POPIS:
Pudl pointer (Pudelpointer) je plemenem loveckých přátelských psů. Silný, vytrvalý, citlivý a ostražitý pes.
Hlavu má vyváženě dlouhou i širokou, proporcionální k velikosti i pohlaví psa. Lebka je plochá a mírně kulatá, s dobře vysloveným stopem. Nos je silně pigmentovaný, v závislosti na zbarvení srsti, s dobře otevřených chřípím. Čenich je jak délkou, tak šířkou vyvážený, s rovným nosním mostem. Rty má dokonale padnoucí. Oči má posazené po stranách, jsou velké, tmavě jantarové barvy, se živým výrazem. Uši má střední velikosti, vysoko posazené, ploše ležící, nikoliv masité, dobře pokryté srstí, na koncích zakulacené. Krk je středně dlouhý, silně svalnatý, v týllu mírně klenutý, bez laloku. Horní linie těla je rovná. Kohoutek je dobře vyslovený. Záda má krátká, rovná, pevná a dobře svalnatá. Bedra má středně dlouhá a dosti svalnatá. Hruď má širokou a hlubokou, s dobře klenutými, nikoliv sudovitými žebry. Břicho má štíhlé, směrem k bedrům mírně podkasané. Ocas má rovný, posazený v linii záškrtu, neměl by být nošený strm postavený, je pokrytý hrubou srstí. Přední končetiny má při pohledu zpředu rovné a paralelní, se silnými kostmi a klouby. Ramena má těsně položená a dobře svalnatá. Tlapky má okrouhle oválné, s tuhými a robustními polštářky. Zadní končetiny jsou rovní a paralelní, dobře svalnaté, se silnými kostmi. Chůze i pohyb jsou harmonické a pružné, s dobrým dopsahem i pohonem, při hezky vzpřímené pozici.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 60 až 68 cm.
Fena má v kohoutku 55 až 63 cm.
VÁHA:
Pudl pointer (Pudelpointer) váží v rozmezí 25 až 32 kg.
Stnadard FCI hmotnost plemene neuvádí.
SRST:
Pudl pointer (Pudelpointer) má středně dlouhou, tvrdou a hrubou srst, bohatou a dobře přiléhající, s velmi hustou podsadou. Jejíž základ je hustý a měkký. Délka srsti v kohoutku je 4 až 6 cm. Hlava je vybavena vousem. Srst na břiše je hustá a příléhající. Drsnost a hustota jeho srsti by mu měla poskytovat rtu nejlepší ochranu řed nepřízní počasí a před zraněními. Zbarvení je od hnědé kaštanové do barvy suchého listí. U psů, kteří ve své rodné krvi mají převahu Pointera, může být zbarvení i černé. Malá bílá značení jsou povolena.
CHARAKTER:
Pudl pointer (Pudelpointer) je oceňován německými lovci pro svoji vytrvalost, fyzickou dokonalost, ohromné pracovní přizpůsobení a rychlé a rozumné rozhodování. Je to odvážný a neúnavný pes, se kterým je možné lovit jeleny, lišky i rysy. Je velice klidný, s velkou sebekontrolou, a se zřetelným dravým instinktem. Není ani plachý, ani agresivní.
PÉČE:
Pudl pointer (Pudelpointer) Nevyžaduje žádnou zvláštní péči.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Pudl pointer (Pudelpointer) se průměrně dožívá 12 až 14 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Lovecký pes, stopař, vystavovač, aportér.
VYUŽITÍ DNES:
Lovecký pes a společník.
PLEMENO:
FCI VII. - Ohaři.
Sekce 1.1. – Kontinentální ohaři.
S pracovní zkouškou.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
PP
ČÍSLO STANDARDU:
216/ 06. 12. 2004
DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:
09. 11. 2004


 Foto / obrázky k článku  Pudl pointer

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

 Článek Pudelpointer (Dog standard)  v angličtině (ENG)...
Poradna k článku
Pudl pointer
Diskuze k článku
Pudl pointer
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.

  Chovatelské stanice psů:

nalezeno: 0 CHS...
Přidat záznam o své stanici...
Přidejte svoji stanici
Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online  · RoboStav
Copyright (c) 2022 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz
Pudl pointer
Pudl pointer


Fotogalerie (4)...


Přidat foto...Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
29.10: Máte-li zájem o jakékoli podrob nější informace na téma: Pudl pointer, neváh...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Otýlie, zítra Zdislava