Dunker (Dunker, Norwegian Hound)

Dunker je klidný pes, s povahově dobrými vlastnostmi. Je charakteristický mírnou a přátelskou povahou, ušlechtilým vzhledem a sebejistým vystupováním.


ANGLICKÝ NÁZEV:
angl.: Norwegian Hound; čes.: Dunker

PŮVOD:
Dunker byl vyšlechtěn v Norsku ve 20. století chovatelem Wilhelmem Dunkerem. Vznikl křížením důkladně vybraných norských loveckých psů s anglickými, francouzskými, německými a pravděpodobně i s ruskými honiči. Dunker je za hranicemi Skandinávie jen málo známé.
POPIS:
Dunker je středně velký pes, obdélníkového formátu a silné postavy, neměl by se však jevit příliš těžký. Měl by působit dojmem odolnosti a výdrže. Hloubka jeho hrudi je přibližně poloviční jeho výšky v kohoutku. Hlava není nesena vysoko, je čistá a vznešená, dobré délky, rovnoběžných linií, není klínovitá. Lebku má mírně klenutou, s nápadným týlem. Čenich má dlouhý a dobře vyvinutý, poněkud silnější lebka je přípustná. Stop je dobře definovaný, ne však hluboce nebo náhle. Nos má černý, se širokým chřípím. Čenich je spíše dlouhý než krátký, je čtvercově zakončen. Líce má čisté, bez vyznačených lícních kostí. Oči jsou tmavé, od pohledu kulaté, jsou dosti velké, ne však nijak vypouklé, jsou jasně zářivé a výrazné, s klidným a vážným výrazem. Uši má středně vysoko posazené, spíše níže, než výše, jsou hladké, úměrně široké, zužující, na koncích zakulacené jsou ploché a bez rýh. Krk má vcelku dlouhý. Záda má rovná a pevná, ne příliš dlouhá. Bedra jsou široká a svalnatá. Hruď má prostornou, s dobře tvarovanými žebry, zadní žebra by měla být zvláště dobře vyvinutá, břicho má mírně podkasané. Ocas je posazený v horní linii těla, u kořene je silný, směrem ke konci se zužuje, měl by být rovný, nesený v jemném zatočení nahoru, dosahuje k hleznům neb mírně níže. Přední končetiny má silné, suché a šlachovité. Ramena má silná a svalnatá, se skloněnými lopatkami. Předloktí má zcela rovná. Chůze i pohyb jsou volné a lehké.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 50 až 55 cm, ideální výška je 53 cm.
Fena má v kohoutku 47 až 53 cm, ideální výška je 50 cm.
VÁHA:
Dunker váží v rozmezí 16 až 22 kg. (Standard FCI hmotnost neuvádí.)
SRST:
Dunker má rovnou, tvrdou a hustou, srst, ne příliš krátkou. Zadní část stehen a ocas mohou být hustěji osrstěné. Zbarvení je černé nebo modré mramorově, se srnčími nebo bílými značeními. Teplá hnědá nebo převládající černá dosahující od čenichu až pod kolena s takzvanou černou maskou je méně žádané. Bílé zbarvení na ramenech, na spodní straně břicha a na nohách jsou přijaté za správné značkování.
CHARAKTER:
Dunker je klidný pes, s povahově dobrými vlastnostmi. Při lovu se řídí spíše čichem než zrakem. Je charakteristický mírnou a přátelskou povahou, ušlechtilým vzhledem a sebejistým vystupováním. Zároveň však oplývá neutuchající energií a silou.
PÉČE:
Dunker potřebuje dostatek pravidelného pohybu, dlouhé procházky a pravidelnou zátěž. Jinak nepotřebuje žádnou zvláštní péči.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Dunker se průměrně dožívá 12 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Lovec zajíců.
VYUŽITÍ DNES:
Lovec zajíců a společník.
PLEMENO:
FCI VI. - Honiči, barváři a příbuzná plemena.
Sekce 1.2. – Honiči střední velikosti.
S pracovní zkouškou.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
DU
ČÍSLO STANDARDU:
203/ 12. 03. 1999 (Velká Británie)
DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:
13. 03. 1999


 Foto / obrázky k článku  Dunker

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

 Článek Norvegian hound - dunker (Dog standard)  v angličtině (ENG)...
Poradna k článku
Dunker
Diskuze k článku
Dunker
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.

  Chovatelské stanice psů:

nalezeno: 0 CHS...
Přidat záznam o své stanici...
Přidejte svoji stanici
Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · RoboStav
Copyright (c) 2023 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz
Dunker
Dunker


Fotogalerie (1)...


Přidat foto...Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
29.10: Máte-li zájem o jakékoli podrob nější informace na téma: Dunker, neváhejte a...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Blanka, zítra Svatoslav