Drentse Patrijshond (Drentse Patrijshond, Drentse Partridge Dog)

Drentse Patrijshond (Drentse Patrijshond, Drentse Partridge Dog) je loajální a inteligentní pes, ze kterého dobrá výchova a správný výcvik udělají vysoce ceněného, celou rodinou oblíbeného psa, stejně jako cenného společníka pro lovce.


ANGLICKÝ NÁZEV:
angl.: Drentse Partridge Dog; niz.: Drentse Patrijshond; čes.: Drentse Patrijshond
PŮVOD:
Drentse Patrijshond (Drentse Patrijshond, Drentse Partridge Dog) vznikl v 16. století z Spioenena (zvaného také Spanjoelen), který přišel do Nizozemí přes Francii ze Španělska. V Nizozemí byli také nazýváni Patridge dogs, tzn. koroptevnatí nebo tetřevnatí psi. Ve východní části země, zvláště v provincii Drenthe, byli tito psi držení čistokrevně a nebyli křížení s jinými rasami. 15. května roku 1943 bylo plemeno oficiálně uznané Raad van Beheerem, radistou z Kynologisch Gebied v Nizozemí. Proběhlo to za silné podpory baronky Van Hardenbroek, panem Van Heekem, jr. A panem Quartero. Drentse Patrijshond je příbuzný Malému münsterlandskému ohaři (Small Münsterländer) a (Epagneul Francais). Dne 5. června roku 1948 byl založen klub tohoto plemene.
POPIS:
Drentse Patrijshond (Drentse Patrijshond, Drentse Partridge Dog) je dobře úměrný pes, suchých svalů, jehož tělo prozrazuje sílu, a také schopnost vyvinout velkou rychlost, což je pro loveckého psa tolik potřebné. Má klínově tvarovaný čenich, který je o trochu kratší, než je délka lebky, a suché, nesvěšené rty. Tělo má o trochu delší, než je jeho výška v kohoutku, je tedy mírně podlouhlé. Jeho srst, i když na těle ne příliš dlouhá, se na pohled jeví jako dlouhá, neboť má uši dobře pokryté srstí, na krku a hrudi má srst bohatší, na předních a zadních končetinách je dobře pernatá, na všech stranách je srst bohatě opeřená a ocas má také velice huňatý.
Lebku má dosti širokou a jen mírně kulatou. Stop je zřetelný při pohledu zpředu a z profilu, lebka se směrem ke své přední části postupně svažuje, sice jsou směrem k čenichu mírně zašpičatělé. Nos má hnědý a dobře vyvinutý, s široce otevřeným chřípím. Čenich má klínovitě tvarovaný a mírně kratší, než je lebka, na konci je tupý, nosní most má široký, není prohloubený ani vypouklý. Římský nos je považován za vážnou chybu. Rty má dosti tenké a těsně přiléhající. Líce má jen mírně vyvinuté. Oči jsou posazené daleko od sebe a to takovým způsobem, že jsou dobře chráněné, nejsou hluboké ani vypouklé, jsou mírně větší, oválně tvarované, jejich výraz prozrazuje laskavost, stejně jako vysokou inteligenci psa. Jejich požadované zbarvení je jantarové, oční víčka jsou dobře přiléhající. Uši nejsou těžké, jsou vysoko posazené, přímo od základu visí blízko hlavy bez jakéhokoliv zvrásnění, u základu jsou široké, zakončené v tupém bodu, vnější části uší jsou pokryty hojnou, zvlněnou, ne však zakudrnacenou srstí, na špičce uší je srst kratší, vnitřní lem je však také bohatě pernatý. Uši jsou velice mobilní, dokáží vyjádřit různé druhy nálad. Krk má silný, středně dlouhý, spíše krátký, než dlouhý, zformované do uvolněné linie mezi hlavou a tělem. Avšak delší krk, který sice poskytuje elegantnější dojem, který však není dostatečně silný, je nežádoucí. Záda má silná, středně dlouhá a ne příliš krátká. Bedra jsou silně svalnatá. Hruď má hlubokou, dosahující až k loktům, v předu je dosti široká. Břicho je jen mírně podkasané. Ocas má dosti vysoko posazený, délkou dosahuje až k hleznům, jeho první polovina je nesená svěšeně, jeho druhá polovina pak v nepatrném zatočení nahoru, nikdy však nespadá přes záda, s výjimkou kořene je po celé délce bohatě opeřen. Lopatky má dlouhé a skloněné, lokty vždy blízko u těla. Předloktí má dlouhá a dobře svalnatá. Zápěstí má silné, dobrých kostí. Přední tlapky jsou okrouhlé nebo oválné, s těsnými, klenutými a silnými prsty a pevnými polštářky. Zadeček má dobře vyvinutý, je široký a správně svalnatý. Při pohledu zezadu jsou zadní končetiny absolutně vertikální, hlezna jsou dobře snížená, zadní tlapky jsou stejné, jako přední. Chůzi má zřetelně protahovanou, s vyváženým a dobrým pohonem, v klusu není zúžená ani široká, bez jakéhokoliv kývání do stran.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 58 až 63 cm, s tolerancí +1 nebo 2 cm, jestliže jsou psi dobře úměrní.
Fena má v kohoutku 55 až 60 cm, s tolerancí +1 nebo 2 cm, jestliže jsou feny dobře úměrné.
VÁHA:
Drentse Patrijshond (Drentse Patrijshond, Drentse Partridge Dog) váží v rozmezí 21 až 23 kg. (Standard FCI přesnou hmotnost plemene neuvádí.)
SRST:
Drentse Patrijshond (Drentse Patrijshond, Drentse Partridge Dog) má hustou, tělo dobře pokrývající srst, která není kadeřavá ani zakudrnacená. Srst není opravdu dlouhá, na různých částech těla je však delší. Na krku a přední části hrudi je srst delší, na uších je dlouhá a raději zvlněná. Uši, zadní části předních i zadních končetin jsou pernaté. Preferuje se, když je srst na zádech včetně ocasu zvlněná. Bez ohledu na kořen je celý ocas na všech stranách bohatě osrstěn dlouhou srstí, jenž se směrem ke konečku ocasu zkracuje. Zbarvení je bílé, s hnědým značením nebo bez něho. Méně pořadovaní jsou psi si směsicí hnědých a bílých chlupů se značeními nebo bez nich. Méně požadovaný je „plášť“. Uši jsou hnědé, stejně jako chlupy kolem očí.
CHARAKTER:
Drentse Patrijshond (Drentse Patrijshond, Drentse Partridge Dog) je ideálním psem, určeným pro lov v nejrůznějších terénech. Drží se vždy ve spojení s lovcem, což je jeho zřejmě vrozenou kvalitou. Pro mnoho psů tohoto plemene je charakteristické, že během hledání kořisti pohybují ocasem v kruhovém pohybu, který je zřetelný obzvláště tehdy, když pes zachytil stopu. Když je kořisti na stopě, vždy čeká, až se lovec přiblíží, a když to trvá příliš dlouho, dívá se vždy zpět na lovce. Je natolik přizpůsobivý, že je schopný všech druhů lovu na poli i ve vodě. Kromě toho je dobrý hledač ztracené kořisti. Tyto charakteristické rysy jsou mu vrozené, a proto potřebuje vždy jen malý výcvik. Má velice jemný charakter, proto je vysoce nevhodné při jeho výcviku používat silné a prudké metody.
Drentse Patrijshond (Drentse Patrijshond, Drentse Partridge Dog) je loajální a inteligentní pes, ze kterého dobrá výchova a správný výcvik udělají vysoce ceněného, celou rodinou oblíbeného psa, stejně jako cenného společníka pro lovce.
PÉČE:
Drentse Patrijshond (Drentse Patrijshond, Drentse Partridge Dog) má srst, jenž je na péči jen nenáročná, nezapomínejte ji však alespoň 2 krát týdně kartáčovat a udržovat ji čistou. Tito psi také potřebují dostatek pravidelného pohybu.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Drentse Patrijshond (Drentse Patrijshond, Drentse Partridge Dog) se průměrně dožívá 12 až 13 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Lovec koroptví, tetřevů a křepelek.
VYUŽITÍ DNES:
Lovecký pes a společník.
PLEMENO:
FCI VII. - Ohaři.
Sekce 1.2. – Kontinentální ohař, španělského typu.
S pracovní zkouškou.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
DPH
ČÍSLO STANDARDU:
224/ 05. 05. 2003 (Nizozemí)
DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:
25. 03. 2003


 Foto / obrázky k článku  Drentse Patrijshond

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

 Článek Drentsche partridge dog (Dog standard)  v angličtině (ENG)...
Poradna k článku
Drentse Patrijshond
Diskuze k článku
Drentse Patrijshond
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.

  Chovatelské stanice psů:

nalezeno: 0 CHS...
Přidat záznam o své stanici...
Přidejte svoji stanici
Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online  · RoboStav
Copyright (c) 2021 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz
Drentse Patrijshond
Drentse Patrijshond


Drentse Patrijshond
Drentse Patrijshond


Fotogalerie (3)...


Přidat foto...Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
29.10: Máte-li zájem o jakékoli podrob nější informace na téma: Drentse Patrijshond...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Zina, zítra Ondřej