WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Virová onemocnění (Virus diseases of plants)


ROSTLINNÝ SVĚT


Při napadení rostlin virovými onemocněními rostliny nerostou, dusí se.


Vnější příznaky a léčení.
Při napadení rostliny virovými onemocněními rostlina neroste a dusí se. Má nedostatek minerálů a výživy, špatné podmínky pěstování. Onemocnění se často příliš rychle nepozná, rostlina totiž nehyne. Mozaiková virová onemocnění jsou charakterizována různými skvrnami a pruhy, a to bílé či žlutavé barvy. Napadány jsou listy, květy i celá rostlina. Nejčastěji jsou napadány begonie, kaly, primule a pelargonie.

Kadeřavost listů
Virové onemocnění, při kterém se objevují malé skvrny o velikosti 1 až 2 mm. Listy jsou křehké, kadeřavé, květy zdeformované. Nejčastěji jsou postiženy primule, pelargonie a petunie.
Žloutnutí listů
Virové onemocnění, při kterém žloutnou listy. Nové výhonky ani celá rostlina nerostou, rostlina chřadne, stonky jsou křehké a hnědnou.
Stanovit konkrétní virové onemocnění není lehké. Není dost možná chemická léčba. Je potřeba předcházet těmto nemocen. Mezi přenašeče virových onemocnění pokojových rostlin patří především mšice a tripsy. Často se stává, že rostlinu přineseme domů s infekcí, kterou byla nakažena již v obchodě. Všechny napadené části rostlin odstraníme. Po styku s těmito rostlinami si dobře umyjeme ruce mýdlem a nezapomeneme očistit inventář, který jsme při práci použili.

___________________________________________________________________________________