WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Ruský harlekýnský honič (Russkaja Pegaja Gončaja, Russian Harlequin Hound)


PSÍ SVĚT


Ruský harlekýnský honič (Russkaja Pegaja Gončaja) je živý, čilý, vyrovnaný a lehce ovladatelný pes. Je poslušný a chápavý. Shodne se s dětmi, ale na svého pána může občas vrčet. Není proto úplně ideálním společnkem.


RUSKÝ NÁZEV:
rus. Russkaja Pegaja Gončaja, EN.: Russian Harlequin Hound
PŮVOD:
Ruský harlekýnský honič (Russkaja Pegaja Gončaja) je plemenem vyšlechtěným v Rusku začátkem 20. století, jako poměrně nové plemeno. Ze začátku bylo nazýváno Anglicko – ruský honič, protože ruští lovci křížili domácí ruské honiče s Anglickými foxhoundy. Výsledkem se stalo nové plemeno skvrnitého zbarvení, o něco nižšího vzrůstu, než je ruský honič, a těžší, než je foxhound. V roce 1951, kdy se zformovaly definitivní znaky plemene, bylo přejmenováno na Ruský harlekýnský honič. Charakteristické výrazné zbarvení jeho srsti umožňuje lovci dobře rozeznat psa od kořisti a nedopustit se chyby při výstřelu. Standard plemene byl přijat v roce 1925. Ruský harlekýnský honič je, jak již jeho název napovídá, rozšířený především v Rusku, jednotlivé exempláře však existují i v ostatních zemích východní Evropy.
POPIS:
Ruský harlekýnský honič (Russkaja Pegaja Gončaja) je plemenem loveckých honicích psů.
Je to krásný a silný pes, s vyváženou stavbou těla, dobře vyvinutou muskulaturou a pevnou kostrou. Hlava je nevelká a suchá, s mírně vyznačeným stopem. Čenich má pravoúhlého tvaru. Oči jsou střední velikosti, oválného tvaru, šikmo posazené, temně hnědé s tmavýmí víčky. Nos má černý a široký. Nevelké trojúhelníkovité visící uši pevně přiléhají k hlavě. Kohoutek vyčnívá nad linii hřbetu. Hrudník je široký, hluboký, dosahující až k loktům, se soudkovitými žebry. Ocas je u kořene silný, směrem ke konci se zužuje, je nesený v šavlovitém zatočení.
VÝŠKA:
Ruský harlekýnský honič (Russkaja Pegaja Gončaja) má v kohoutku 56 až 66 cm.
VÁHA:
Hnotnost plemene není standardem předepsána. Vypočítává se dle kohoutkové výšky.
SRST:
Ruský harlekýnský honič (Russkaja Pegaja Gončaja) má krátkou srst, s drsnými a rovnými pesíky a dobře vyvinutou podsadou. Zbarvení je bílé s černými a rezavými skvrnami, pokrývajícími hlavu, plece a záď psa. Končetiny a břicho musí být vždy bílé. Přípustné zbarvení je šedě skvrnité, rezavě skvrnité a lehce grošované.
CHARAKTER:
Ruský harlekýnský honič (Russkaja Pegaja Gončaja) je živý, čilý, vyrovnaný a lehce ovladatelný pes. Je poslušný a chápavý. Shodne se s dětmi, ale na svého pána může občas vrčet. Není proto úplně ideálním společnkem.
PÉČE:
Ruský harlekýnský honič (Russkaja Pegaja Gončaja) potřebuje zajistit opravdu dlouhé procházky a pravidelnou velkou fyzickou zátěž. Péče o srst je nenáročná.
PLEMENO:
FCI - Neuznaná plemena.

___________________________________________________________________________________