WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Beduínský pastevecký pes (Bedouin Shepherd Dog)


PSÍ SVĚT


Beduínský pastevecký pes je silný pes brutální postavy.


ANGLICKÝ NÁZEV:
angl.: Bedouin Shepherd Dog; čes.: Beduínský pastevecký pes
PŮVOD:
Beduínský pastevecký pes (Bedouin Shepherd Dog) má svůj původ na Africkém kontinentu. Představuje historii a životní styl, který v tváří tvář moderním tlakům pomalu mizí. Nikdy nebyl uznaný jako samostatné plemeno. Po dlouhé časy byli tito psi hlídači a pomocníky kočovných Nomádů z pouště Sahary. Jejich vztah sice nebyl natolik pevný, jak by si většina z nás představovala, přeci jen však byl určitou definicí symbiózy. Oběma však tento vztah jen s minimem vzájemného ovlivňování prospíval. Pes sloužil jako pastýřský pes a ochránce stád a táborů.
Je to specificky neznámý pes, jehož předci však byli nepostradatelní pro saharský způsob života tehdejších Nomádů. S blížícím se zánikem tohoto způsobu života, mizí také tito psi.
POPIS:
Beduínský pastevecký pes (Bedouin Shepherd Dog) má 2 variety:
1.)menší – sloužil jako hlídač stáda
2.)větší – sloužil jako ochránce kempů.
VÝŠKA:
Beduínský pastevecký pes (Bedouin Shepherd Dog) má v kohoutku 57 cm a více.
VÁHA:
Beduínský pastevecký pes (Bedouin Shepherd Dog) váží 22,5 kg a více.
SRST:
Beduínský pastevecký pes (Bedouin Shepherd Dog) má krátkou, hustou a drsnou srst, která ho dobře ochraňuje před pražícím sluncem. Zbarvení je černé.
CHARAKTER:
Beduínský pastevecký pes (Bedouin Shepherd Dog) je ideálním psem pro tvrdý život na poušti. Má pevné svalstvo, dlouhé nohy, mimořádné proporce a velikou životní sílu. Je to neobyčejně složitý pes, který je považovaný za neochočitelného. Ve vztahu k ostatním psům a domácím zvířatům je nepředvídatelný. K dětem se vysoce nedoporučuje. Je přizpůsobený ke kočovnému životu na Sahaře. Vychovat či socializovat tohoto psa lze jen výjimečně a nikdy ne zcela úspěšně. Do domácího prostředí se nedoporučuje.
PÉČE:
Beduínský pastevecký pes (Bedouin Shepherd Dog) potřebuje dostatek pravidelného pohybu a vhodné fyzické zátěže. Není vhodné držet ho v domě.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Beduínský pastevecký pes (Bedouin Shepherd Dog) se průměrně dožívá 10 až 12 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Pastevecký pes a ochránce.
VYUŽITÍ DNES:
Služební pes a ochránce.
PLEMENO:
FCI – Neuznané plemeno.
Sekce 1 – Honiči
S pracovní zkouškou.

___________________________________________________________________________________