WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Eskymácká lajka (Eskimo Dog)


PSÍ SVĚT


Eskymácká lajka (Eskymo Dog) je ideálním tažným psem. Je přátelská a poslušná, odolná nepřízni počasí, a silně citově připoutána ke svému pánovi.


ANGLICKÝ NÁZEV:
Eskimo Dog, American Husky, Esquimaux, Canadian Eskimo Dog
PŮVOD:
Eskymácká lajka (Eskymo Dog) svým původem pochází z Grónska a byla známá již v dávnověku. Je v blízkém příbuzenství s ostatními jezdeckými psy: Malamutem, Sibiřskou haski i Samojezdeckou lajkou. Eskymáci a obyvatelé severní Kanady tohoto psa nazývají „královský zahálka“. Silná Eskymácká lajka je prostředkem k transportu a přesunování národů na Severu. Mohou vozit těžké náklady i vytahovat na břeh rybářské loďky. Eskymácká lajka se využívá teké pro lov medvědů.
POPIS:
Eskymácká lajka (Eskymo Dog) má hlavu širokou a klínovitou, s velmi ladným přechodem. Čumák je středně dlouhý, zlehka se zužující k čenichu nosu. Hrudník je hluboký. Lopatky má dosti široké. Svaly jsou dobře vyvinuté. Přední i zadní končetiny má pevné a silné. Ocas je vysoko posazený, dlouhý a huňatý, vesele zatočený na záda, držící se bokem.
VÝŠKA:
Eskymácká lajka (Eskymo Dog) má v kohoutku 51 až 67 cm.
VÁHA:
Eskymácká lajka (Eskymo Dog) váží v rozmezí 27 až 48 kg.
SRST:
Eskymácká lajka (Eskymo Dog) má dlouhou a rovnou srst, s hustým a nepropustným podsrstím. Zbarvení je různé, libovolně kombinované.
CHARAKTER:
Eskymácká lajka (Eskymo Dog) je ideálním tažným psem. Je přátelská a poslušná, odolná nepřízni počasí, a silně citově připoutána ke svému pánovi.
PÉČE:
Eskymácká lajka (Eskymo Dog) je na péči poměrně náročná. Potřebuje zajistit dostatek pravidelného pohybu s přiměřenou fyzickou zátěží. Také její srst potřebuje pravidelně kartáčovat.
PLEMENO:
FCI - Neuznaná plemena.

___________________________________________________________________________________