WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Francouzský bílo-černý honič (French White And Black Hound)


PSÍ SVĚT


Francouzský bílo-černý honič pochází ze starých keltských psů. Kombinuje v sobě nejen vynikající lovecké vlastnosti, ale i klidný a vyvážený charakter.


ANGLICKÝ NÁZEV:
Francais Blanc et Noir, French White and Black Hound
PŮVOD:
Francouzský bílo-černý hnič byl vyšlechtěn ve Francii ve 20. století. Pochází ze starých keltských loveckých psů, kteří byli zakladateli mnohých současných plemen francouzských loveckých psů. V minulosti bylo těchto plemen velké množství. Honiči každého popsaného zbarvení byli jako samostatné plemeno oficiálně přiznáni ve Francii v roce 1957. Zakladatelem těchto plemen je francouzský psí vodič Henry de Falander.
POPIS:
Francouzský bílo-černý honič může v současné době pracovat prakticky pro jakoukoliv zvěř.
Francouzští honiči jsou trojích variant: rezavě-bílí, černo-bílí a trojbarevní. Přednost se dává spíše pracovním vlastnostem, než vzhledu.
Francouzský bílo-černý honič je elegantní pes, úměrné a pevné stavby, má silnou kostru, kterou zdědil po gaskoňském honiči. Má nádherný hlas. Má dlouhé nohy. Ocas je silný u kořene, při vzrušení vztyčený vysoko nahoru. Oči jsou tmavě hnědé, se smutným upřeným vyrazem. Hlava má malý týlní hrbol. Uši jsou nízko nasazené, mohou dosáhnout až do nosu.
VÝŠKA:
Dvoubarevní honiči dosahují v kohoutku 62 až 74 cm.
VÁHA:
Dvoubarevní honiči váží od 34 do 35 kg.
SRST:
Francouzský bílosrstý honič má krátkou a hustou srst, vydatně přiléhající, péče o ni není složitá. Zbarvení: bílo-černé, sedlo na hřbetě je velké, černé.
CHARAKTER:
Francouzský bílosrstý honič v sobě kombinuje nejen vynikající lovecké vlastnosti, ale i klidný a vyvážený charakter. Má nevyčerpatelnou zásobu energie. Je to všeobecný domácí miláček. Dobře vychází s dětmi, snadno se cvičí.
PÉČE:
Nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Francouzský bílosrstý honič však potřebuje spíše aktivní a mimoměstský život.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Francouzský bílosrstý honič se dožívá 10 až 12 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Lovecký pes. (Lovil drobnou zvěř.)
VYUŽITÍ DNES:
Lovecký pes. (Loví drobnou zvěř.)
PLEMENO:
FCI VI. - Honiči, barváři a příbuzná plemena.
Sekce 1 - Honiči.
S pracovní zkouškou.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
FBC
ČÍSLO STANDARDU:
220 / (Francie)
DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:
15.12.1959

___________________________________________________________________________________