WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Ohaři (Braque)


PSÍ SVĚT


Ohaři (Braque) jsou kontinentální lovečtí psi. Mají harmonické složení, jsou vytrvalí, ušlechtilí a chytří, navíc s vynikajícími loveckými a všeobecnými vlastnostmi. Vynikají silnou kostrou, mohutnými svaly a silnými čelistmi.


ANGLICKÝ NÁZEV:
angl.: Braque; čes.: Ohaři
POPIS:
Mezi ohaře patří: Německý (kupshar), výmarský (výmaráněr), Italský ohař, Maďarský krátkosrstý ohař, Anežský ohař nebo Tulužský ohař, ser-germenský ohař, Bourboňský ohař (plemeno je již vymizelé), a Overnský ohař a Francouzský ohař. Šlechtění ohaře bylo zastaveno v době druhé světové války.
Ohaři (Braque) pochází od středověkých loveckých „ptačích“ psů, široce roztroušených po Evropě. Křížením těchto loveckých "ptačích psů" s jinými plemeny loveckých psů, např. Loveckými psy svatého Huberta, Gaskoňského loveckého psa, Pointerem, Italským psem) vzniklo několik plemen současných ohařů. Během 19. století se toto plemeno konečně zformovalo a široce se rozšířilo daleko za hranice Evropy.
Ohaři (Braque) jsou psi harmonického složení, jsou vytrvalí, ušlechtilí a chytří, navíc s vynikajícími loveckými a všeobecnými vlastnostmi, které náleží pouze loveckým psům - rotvailerům a ohařům.
Vynikají silnou kostrou, mohutnými svaly a silnými čelistmi. Uši mají visící a široké. Srst je vždy krátká a dobře přiléhající. Ohaři jsou výborní společníci, zcela výjimečně se chovají jako strážci.
PLEMENO:
FCI VII. - Ohaři.

___________________________________________________________________________________