WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Pachira


ROSTLINNÝ SVĚT


Pachira je apartní, snadno pěstovatelná rostlina.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Pachira aquatica, Pachira macrocarpa.
POPIS:
Její domovinou jsou tropy Jižní Ameriky. Tato nenáročná rostlina patří k tzv. lahvovitým stromům, to jsou rostliny, které žijí na kamenitých poutích a vodu uchovávají ve spodní části stonku. V pokojových podmínkách roste pomalu, ale přesto dorůstá 2 až 3 m s průměrem koruny kolem 1,5 m. Mladé rostliny rostou jako jeden stonek a větvit se začínají a při výšce nad 2m. Má jasně zelené listy na dlouhých řapících a úzké bílé květy. Po květu se objevují její plody. Jsou to bobule kovové barvy obsahující semena, která můžeme jíst syrová nebo pečená. Rostlina dobře snáší jak teplo, tak chlad. Zalévá se přiměřeně. Má ráda světlé slunečné místo. Docela dobře snáší suchý vzduch, ale neškodí ji občas postřikovat. Rozmnožuje se na jaře semeny nebo stonkovými řízky.
ČELEĎ:
Malvaceae, slézovité.
PŮVOD:
Tropy Jižní Ameriky.
UMÍSTĚNÍ:
Světlé, slunné místo.
TEPLOTA:
Mírná nebo vyšší, zimní optimum kolem 14 až 15°C, minimum je 12°C.
OSVĚTLENÍ:
Jasné a rozptýlené světlo, s omezeným množstvím přímých slunečních paprsků. Přípustný je polostín. Pachira dobře roste na východním a západním okně. Na jižním okně v poledních hodinách potřebuje zastínění.
ZALÉVÁNÍ:
Na jaře a v létě mírná, do příští zálivky musí svrchní vrstva půdy proschnout. V zimě zaléváme zřídka, pouze tak, aby půda zcela nevyschla. Pří nedostatku vláhy listy Pachiry ztrácí tuhost a svěsí se. Při přebytku vláhy může uhnít stonek. Voda na zálivku musí být měkká a teplá.
HNOJENÍ:
Od dubna do srpna hnojíme po 3 až 4 týdnech hnojivem pro pokojové rostliny v dávkách určených výrobcem.
VLHKOST VZDUCHU:
Pachira dobře snáší suchý vzduch, ale pravidelné rosení z jemného rozprašovače jí velice prospívá.
PŘESAZOVÁNÍ:
Mladou Pachiru přesazujeme každoročně, staré rostliny po 2 až 3 letech. Sázíme do mělkých, dostatečně širokých nádob. Pachira má mělko zapuštěné kořeny, proto rostlina zasazená do hlubokého květináče patně roste a může onemocnět. Doporučený podíl zeminy: 1 díl drnovky, 1 díl listovky, 1 díl písku, cihlová drť a kousky dřevěného uhlí. Nutností je dobrá drenáž.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Časně z jara semeny nebo v srpnu řízky (25°C).
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Mšice, opadání listů v suchém vzduchu.

___________________________________________________________________________________