WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Nidulárium, hnízdoš (Nidularium)


ROSTLINNÝ SVĚT


Zvenčí zelená, uvnitř jasně červená rostlina.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Nidularium billbergoides, Nidularium fulgens, Nidularium innocentii.
POPIS:
Je to broméliovitá rostlina. V období květu vnitřní lístky červenají. Většina těchto rostlin jsou epifyty, tzn. že se svými krátkými a pevnými kořínky upínají na kmeny a větve stromů a živí se srážkami a rostlinným humusem, který se hromadí v prasklinách kůry. Mezi broméliemi jsou i zemní rostliny. Broméliovité mají zkrácený stonek a listy, které tvoří jakýsi talířek, do kterého se sbírá voda, z níž se pak rostlina živí.
Takový způsob uchovávání vláhy je velmi řídký. Jen málo rostlin totiž může existovat, pokud mají své rostoucí části neustále zality vodou. Šupinky na listech jsou schopny pohlcovat vláhu i ze vzduchu. Neobyčejně dekorativní jsou jejich okvětí. Listeny mnohých rostlin jsou barevně okrášleny. Okvětí mají různé tvary a formy, od paliček na buben až po tvary kopí.
Život květů je krátký, ale listeny zdobí rostlinu dlouho. U některých rostlin této čeledi se po období květu objevují jedlé plody. Poté, co se vyvine květ, zaniká listová rozeta a na jejím místě se objevují dceřinné, které se používají k rozmnožování. Dobře rostou na jasném a rozptýleném světle v teplé místnosti. Je nutné je mírně zalévat a listové nádržky naplňovat vodou. Hodí se pro ně zemní směs s dobrou drenáží: rašelina, hrubý listový kompost, rozdrolená kůra, hrubozrnný písek. V období aktivního růstu nezapomínejte hnojit. Výhonky můžeme od rostliny oddělovat jen tehdy, když mají tvar rozetky, jinak se špatně ukoření.
ČELEĎ:
Bromeliaceae, broméliovité.
PŮVOD:
Brazílie.
UMÍSTĚNÍ:
Světlé a teplé místo.
TEPLOTA:
Nidularium je poměrně teplomilné. Dává přednost teplotě kolem 22 až 25°C, v zimě musí být teplota mírná kolem 18 až 20°C.
OSVĚTLENÍ:
Jasné a rozptýlené světlo, tj. bez přímých slunečních paprsků světla. Nejlepší stanoviště je v bezprostřední blízkosti východního nebo západního okna nebo na parapetu severního okna.
ZÁLIVKA:
Nidularium se jako všechny bromélie zalévá přímo do listové růžice, která se zaplňuje vodou do 2/3. Voda musí být bezpodmínečně dobře odstátá a mít pokojovou teplotu. Na jaře a v létě musí být listová růžice vždy naplněná vodou. V zimě zálivku omezíme.
HNOJENÍ:
Od května do září ho jednou měsíčně přihnojujeme hnojivovou zálivkou přímo do růžice. Používáme speciální hnojivo pro bromélie nebo běžné hnojivo pro pokojové rostliny ve čtyřikrát nižší dávce než pro jiné rostliny.
VLHKOST VZDUCHU:
Nidularium je potřeba pravidelně rosit.
PŘESAZOVÁNÍ:
Mateřská rostlina po odkvětu odumírá, proto se z ní odebírají dceřinné výhony a nechávají se zakořenit v půdní směsi.
Doporučená směs zeminy: 1 díl lehké drnovky, 1 díl listovky, 1 díl rašelinového substrátu, 1 díl humusu, s příměsí písku. Lze použít koupenou zeminu pro bromélie. Nádoba pro výsadbu by neměla být příliš hluboká, nejlépe je použít široké misky.
MNOŽENÍ:
Dceřinnými růžicemi. Je třeba mít na zřeteli, že dekorativní atraktivitu získávají mladé odnože až po několika letech.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Hnědé skvrny na listech:
Příčnou bývá popálení sluncem a rostlina potřebuje před přímým slunečním svitem zastínit.
Hnědé špičky listů:
Nejpravděpodobnější příčinou je suchý vzduch. V období léta se doporučuje rostlinu rosit.
Příčnou však také může být nedostatek vody uprostřed růžice nebo použití tvrdé vody.
Uhynutí rostliny:
U nekvetoucí rostliny je příčinou nadbytek vody. Pokud listová růžice odumře po odkvětu rostliny, je to přirozeným jevem.
Hmyz:
Nebezpečné bývají puklice a vlnatí červci.

___________________________________________________________________________________