WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Jitrocel Kopinatý (Plantago lanceolata)


ROSTLINNÝ SVĚT


Je to vytrvalá rostlina, která má typickou růžici přízemních listů a z ní vyrůstá několik stvolů


Je to vytrvalá rostlina, která má typickou růžici přízemních listů a z ní vyrůstá několik stvolů.

Listy jsou kopinaté, celokrajné.Obsahují hlavně slizy, glykosid, vitamin C a další látky. Užívají se jako expektrorans a mucilaginosum.

Žlutobílé květy jsou uspořádány do klásku. Kvete od jara do podzimu.

Jitrocel patří do čeledi jitrocelovitých. U nás roste poměrně hojně na polích, u cest a v travnatých příkopech.

Na půdu a podnebí není jitrocel náročný a snese i polostín. Nejvíce mu vyhovuje půda mírně vlhká, hlinito-písčitá, ale i středně těžká s neutrální nebo slabě kyselou reakcí. Příliš suché nebo příliš zamokřené stanoviště nesnáší.

Jitrocel kopinatý je dobrý prostředek proti katarům při nachlazeních a alergických rýmách. Je to také lék uklidňující zažívání při různých typech žaludečního podráždění a zánětů. Zevně se používá ve formě placky při ošetření žehadel a špatně se hojících ran.

Běžně rostoucí jitrocel větší (Plantago major) byl jednou z posvátných anglosaských bylin. Američtí Indiání ho nazývali “noha bílého muže”, protože doprovázel osadníky. Jak jitrocel větší, tak vyšší jitrocel kopinatý jsou využívány v lékařství. Jitrocel větší se používá jako první pomoc při ošetření včelích žihadel, zatímco jitrocel kopinatý je účinným lékem na zažívání a respirační choroby, které se projevují katarem.

Droga je téměř bez pachu a má mírně hořkou a poněkud svíravou chuť.

UPOZORNĚNÍ!!!
Při využívání léčivých účinků rostlin se vždy poradíme s lékařem !!!

Článek v rámci spolupráce poskytla webová stránka:bylinky.kvalitne.cz

___________________________________________________________________________________