WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Notokaktus (Notocactus)


ROSTLINNÝ SVĚT


Notokaktus (Notocactus) se vyznačuje tím, že již velmi brzy a bohatě kvete velkými květy.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Notocactus leninghausil, Notocactus ottonis, Notocactus apricus.
POPIS:
Notokaktus (Notocactus) je podle současné klasifikace řazen mezi parodia. Dříve byly vyčleněny jako nevelký samostatný rod, zastoupený několika druhy. Stejně jako všechny kaktusy, potřebuje i Notokaktus (Notocactus) čerstvý vzduch. Proto je nejlepší ho během léta vynést do zahrady nebo na balkon a nechat ho tam až do podzimu. Stálý pobyt na čerstvém vzduchu v letní sezóně kaktusy otužuje a posiluje a zvyšuje jejich odolnost vůči nemocem a škůdcům.
Notocactus apricus:
Má nevelký, kulovitý, poněkud zploštělý stonek a dobře patrná žebra s velkými zahnutými ostny. Květy žluté barvy jsou v poměru k velikosti kaktusu obrovské, v průměru mají až 7,5 cm. (Jiný název je Parodia concinna.)
Notocactus leninghausil:
Má sloupovitý, vysoký stonek s dlouhými zlatavými ostny. Kvete na jaře citronově žlutými kvítky. Dorůstá do výšky 1 metru, proto je jeho pěstování v domácích podmínkách poněkud problematické, i když je oceňován pro svoji nenáročnost.
Notocactus ottonis:
Má kulovitý stonek a dlouhé, tvrdé, ale řídké, lehce zahnuté ostny. Kvete na jaře velkými zlatavě žlutými květy o průměru až 7,5 cm. (Jiný název je Parodia ottonis.)
ČELEĎ:
Cactaceae, kaktusovité.
PŮVOD:
Brazílie, Paraguay, Bolívie, Argentina.
TEPLOTA:
Notokaktus (Notocactus) vyžaduje teplotu mírnou. V zimním období klidu ho udržujte při teplotě 7 až 10 °С, minimum je 5 °С, při umístění v suchu.
SVĚTLO:
Notokaktus (Notocactus) má rád stanoviště s dostatečně ostrým světlem. Obecně má rád hodně světla, ale na jarní slunce je třeba ho zvykat postupně. V létě se v poledních hodinách zastiňuje. Notokaktus (Notocactus) malé zastínění snáší a dokonce při něm může rozkvést. Ale aby rostlina byla opravdu krásná a masitá, potřebuje sluneční svit.
ZALÉVÁNÍ:
Notokaktus (Notocactus) potřebuje na jaře a v létě zálivku mírnou. Od podzimu zálivku omezujeme. V zimě je zálivka velmi řídká, při umístění v chladu.
HNOJENÍ:
Notokaktus (Notocactus) vždy od konce jara do poloviny léta přihnojujeme speciálním hnojivem pro kaktusy.
VZDUŠNÁ VLHKOST:
Notokaktus (Notocactus) je vůči suchému vzduchu dosti odolný. Ale pravidelné rosení teplou vodou z velmi malého rozprašovače neuškodí a pomáhá předejít objevení červeného roztoče.
PŘESAZOVÁNÍ:
Notokaktus (Notocactus) jako mladou rostlinu přesazujeme každoročně nebo každý druhý rok. Starší rostliny přesazujeme zhruba každé 2 roky.
Doporučené složení zeminy: 1 díl drnovky, 1 díl listovky, 1 díl rašeliny, 1 díl písku a antuka. Nádoby pro kaktusy by neměly být hluboké, protože mají slabý kořenový systém.
MNOŽENÍ:
Notokaktus (Notocactus) se rozmnožuje semeny a řízky.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Vrchol stonku sesychá, níže měkká hniloba:
Příčinou bývá nadbytek vody, a to obzvláště v zimě. Postačí, když rostlinu budete méně často zalévat.
Žádné přírůstky:
Příčinou je zcela jistě buď nedostatek vody v létě, nebo nadbytek vody v zimě.
Bronzovité zabarvení povrchu:
Příčinou je jednoznačně sviluška.
Korkovitost povrchu:
Příčinou může být lokální poškození hmyzem, také však náhlé ochlazení nebo mechanické poškození. Příčinou však může být také nedostatek vody v létě.
Měkké hnědé skvrny:
Příčinou je vždy hniloba stonku, která však dobře pěstované rostliny zpravidla nepostihuje. Místo, které je takto napadené, vyřízněte, substrát pak zalijte systémovým fungicidním přípravkem a rostlině zlepšete všeobecné podmínky k růstu.
Vytáhlý stonek a deformace:
Příčina je závislá na ročním období. V zimním období je důvodem příliš teplé prostředí. V letním období je důvodem nedostatek světla. Pokud chcete zachovat estetický tvar rostliny tak, aby rostlina rostla stejnoměrně, květináč občas otočte.
Bílé chumáčky na povrchu:
Příčinou bývají vlnatí červci.
Tvrdé hnědé štítky na povrchu:
Příčinou jsou puklice.
Hniloba základu stonku a úhyn stonku:
Příčinou je zcela jistě hniloba báze, která byla vyvolaná nadměrnou vlhkostí během zimního období. Vrchol stonku použijte jako řízek. Neudržujte slabou vrstvu kamenné drtě.


Pro podrobnější informaci viz. Pěstování kaktusů.

___________________________________________________________________________________