WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Ruellia


ROSTLINNÝ SVĚT


Ruellia je rychle rostoucí pokojová rostlina, kterou je možné pěstovat v závěsných košících nebo květináčích. Má ráda zvýšenou vlhkost vzduchu, v létě hojnější zálivku, velmi světlé stanoviště, avšak před přímým slunečním zářením se zastíněním a mírnou teplotu.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Ruellia portellae, Ruellia devosiana.
V přírodě roste 5 druhů Ruellia. Ruellia je rychle rostoucí pokojová rostlina, kterou je možné pěstovat v závěsných košících nebo květináčích.
Ruellia devosiana:
Je mnoholetá bylina, která roste do výšky přibližně 40 cm. Stonek má s našedlými chloupky, listy rostou do délky až 7 cm, jsou eliptického tvaru, sametové, vrchní strana je tmavě zelená, podél žilek světlá, spodní strana je purpurová. Květy mají až 2 cm v průměru, jsou samostatné, uložené v paždí listu. Ohyb korunky je světlý lila nebo bílý.
Ruellia portellae:
Je mnoholetá bylina, vysoká asi 50 až 60 cm. Stonek má s našedlými chloupky, listy jsou dlouhé až 8 cm, podlouhlé, sametové, horní část je tmavě zelená, podél žilek světlá, spodní část je purpurová. Květy mají až 2,5 cm v průměru, jsou samostatné, uložené v paždí listu. Ohyb korunky je ostře růžový.
ČELEĎ:
Acanthaceae, paznehtíkovité.
PŮVOD:
Tropická a subtropická oblast Ameriky.
TEPLOTA:
Pro Ruellia v létě není vhodná teplota vyšší než 22°C. Minimum v zimě je 14°C.
OSVĚTLENÍ:
Ruellia je velmi světlomilná, během jarních a letních slunečních dní však potřebuje před přímým slunečním zářením v poledních hodinách zastínit. Aby kvetla déle, přidává se na podzim pomocné osvětlení, aby Ruellia měla každý den světlo nejméně 8 až 9 hodin.
ZALÉVÁNÍ:
Ruellia potřebuje v létě zálivku hojnou, zem musí být stále lehce navlhlá. V zimě ji zalévejte mírně, zemina by však nikdy neměla úplně vyschnout.
HNOJENÍ:
Ruellia se od dubna do srpna každé 2 týdny přihnojuje tekutým hnojivem pro pokojové dekorativní kvetoucí rostliny.
VLHKOST VZDUCHU:
Ruellia potřebuje zvýšenou vlhkost vzduchu, proto je nutné květináč umístit do misky s vlhkými oblázky. Pokud je v létě po delší dobu teplota vyšší než 18°C, pak je možné květináč s Ruellia umístit do akvária, na jehož dně je voda. Její kořeny však nesmějí být nepřetržitě ve vodě.
PŘESAZOVÁNÍ:
Ruellia se přesazuje vždy na jaře do kypré, lehké země.
Doporučené složení zeminy: 1 díl drnovky, 1 díl listovky, 1 díl rašeliny, 1 díl písku.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Ruellia se rožmnožuje řízky, a nebo semeny.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Ruellia bývá škůdci a chorobami napadána jen velmi vzácně.

___________________________________________________________________________________