WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Fuchsie (Fuchsia)


ROSTLINNÝ SVĚT


Fuchsie (Fuchsia) je nevelký keříček s drobnými lístky a netradičními kvítky.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Fuchsia, Fuchsia triphylla, Fuchsia Marinka (červrná), Fuchsia Golden Marinka (červená), Fuchsia Red Ribbons (červrná a bílá).
POPIS:
Fuchsie (Fuchsia) je nevelký keříček nebo keř z řady krytosemenných. Listy jsou drobné, kvítka netradiční a výjimečná, nabízejí se na tenkých stonkách. Mají mnoho početné parkové formy, s různě obrazně zbarvenými kvítky (věneček je jednoduchý nebo bohatý – bílého, červeného, modrého nebo fialového květu a číška je obyčejně červená). Fuchsie (Fuchsia) v létě nezbytně intenzivně zaléváme, postřikujeme a přihnojujeme, ale pouze každý desátý den. V zimě, s nástupem topné sezony, je nutné zálivku zkrátit, fuchsie umístit blíže k oknu, kde je chladněji a tepelnou baterii zaclonit tak, aby odváděla od okna teplý vzduch. V době květenství se nedoporučuje přesazovat, i když to vyžaduje opadávání poupat. Přesazovat je fuchsii vhodné až na jaře do půdní směsi, která je složena z 1 dílu jílovité dřevité zeminy a 1 dílu humusu a doplněna pískem. Jedenkrát se doporučuje obříznout výhonky na 1/3 jejich délky. Fuchsie je možné rozmnožovat semeny i rouby na jaře. Správným výřezem je možné zformovat krásný stromek s kulovitou korunou.
ČELEĎ:
Onagraceae, pupalkovité.
PŮVOD:
Chile, Jižní Argentina.
TEPLOTA:
Fuchsie (Fuchsia) má v průběhu celého roku ráda přiměřenou nebo chladnější teplotu, asi 18 až 20°C. Fuchsie obrůstá a vytváří květy po celé vegetační období. Fuchsie přezimují také při teplotě 10 až 12°C.
OSVĚTLENÍ:
Fuchsie (Fuchsia) je velmi světlomilná rostlina. Světlo by mělo být rozptýlené. Přímými slunečními paprsky by se však spálila. Dobře se jí bude dařit na východních oknech a východní straně.
ZÁLIVKA:
Fuchsie (Fuchsia) v létě potřebuje zálivku bohatou, zemina by měla být stále vlhká. V zimě zálivku omezujeme a přizpůsobíme teplotě v místnosti. Při nedostatečném zalévání ztrácí rostlina listy, poupata i květy.
HNOJENÍ:
Fuchsie (Fuchsia) je třeba od března do září hnojit organickými hnojivy pro pokojové rostliny.
VLHKOST VZDUCHU:
Fuchsie (Fuchsia) v létě pravidelně rosíme, při vysokých teplotách je možno umístit ji na vlhký podklad (na látku, keramzit).
PŘESAZOVÁNÍ:
Fuchsie (Fuchsia) přesazujeme každoročně na jaře.
Doporučené složení zeminy: 3 díly hlinito-drnové půdy, 2 díly rašeliny, 1 díl písku. V nádobě musí být dobrá drenáž.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Fuchsie (Fuchsia) rozmnožujeme stéblovými řízky na jaře a v létě, které se zakořeňují s příměsí stimulátoru.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Ztráta listů:
Nejčastější příčinou je přehřátý nebo suchý vzduch. Listy Fuchsie proto častěji zvlhčujte a během horkých dnů rostlinu umístěte ven na čerstvý vzduch. Pokud k opadu spodních listů dochází postupně, bývá to způsobeno nedostatečnou zálivkou nebo nedostatkem světla.
Opadávání poupat:
Příčinou je pravděpodobně nedostatek nebo nadbytek vody v substrátu. Jinými možnými příčinami mohou být: nedostatek světla, mnoho tepla nebo náhlá změna podmínek u přenesené nebo jinak otočené rostliny.
Slabé kvetení:
Období kvetení může zkrátit několik činitelů: příliš vlhké nebo příliš teplé přezimování, podvýživa, nedostatek vody a nedostatek světla během růstového období.
Hnědé skvrny se žlutými okraji na listech:
Příčinou je zcela jistě chorobná skvrnitost, která je způsobena pravděpodobně nadbytkem vody při nízké teplotě.
Hmyz:
V teplém prostředí a při suchém vzduchu dochází k šíření svilušky a molice.

___________________________________________________________________________________