WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Rozchodník (Sedum)


ROSTLINNÝ SVĚT


Rozchodník je atraktivní rostlina pro závěsné nádoby.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Sedum morganianum, Sedum rubrotinctum, Sedum sieboldii, Sedum adolphii, Sedum pachyphyllum
POPIS:
Tyto rostliny se dobře přizpůsobily chladu, nedostatku vláhy a živin. Při nedostatku světla se „vytahují“ a shazují při tom dolní lístky a nechávají holý stonek. Proto se tato rostlina používá jako popínavá, její stonky s masitými šípovitými listy se ohýbají a rostou rychle dolů. Také nedostatečné zalévání nebo prudké výkyvy teplot mohou mít za následek opadávání listů. Nemělo by docházet k tomu, aby půda přesychala, především v létě v období růstu. Vyžadují chladné a světlé zimování (10-12°C). V létě se umisťuje na balkón. Jako substrát se používá směs kompostu a písku (1:1). Rozmnožovat tyto rostliny lze všemi způsoby: vrchním i řízky, řízky ze střední části stonku, listovými řízky. Při tom by teplota neměla klesat pod 14°C.
ČELEĎ:
Crassulaceae, tlusticovité.
PŮVOD:
Mexiko.
UMÍSTĚNÍ:
Světlé místo.
TEPLOTA:
Mírná, pro přezimování se doporučuje 10–12°C.
OSVĚTLENÍ:
Rozchodník je světlomilná rostlina, která se dobře cítí i na západním i na východním i na jižním okně, není-li ničím zastíněné. Na severním okně může trpět nedostatkem světla.
ZALÉVÁNÍ:
V létě rozchodník zaléváme mírně - až po proschnutí zeminy, v zimě je zálivka ještě řidší, přibližně jednou týdně malým množstvím vody. Přezimuje-li rozchodník při běžné pokojové teplotě, musí být zalivka samozřejmě častější.
VLHKOST VZDUCHU:
Rosení není potřeba. Pouze na jaře ho můžeme pořádně orosit, abychom z něj smyli prach.
PŘESAZOVÁNÍ:
Rozchodník obvykle nemá mnoho kořenů a proto nádoba nemusí být příliš velká. Půda: 1 díl drnovky, 1 díl listovky, 1 díl rašelinového substrátu, 1 díl písku.a cihlová drť. Nutností je dobrá drenáž. Přesazujeme každoročně nebo ob rok. Některé rozchodníky, například Morganův rozchodník, musíme přesazovat velice opatrně, protože jejich křehké listy se snadno odlamují a bezlistý stonek ztrácí dekorativní funkci.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Stonkovými a listovými řízky; odlomené listy mnohých rozchodníků snadno zakořeňují a vytvářejí nové výhony. Stonek, z něhož opadaly listy, je nejlépe zmladit – odříznout jeho vrcholek nebo listovou růžici a nechat je zakořenit.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Hniloba na příliš vlhkém stanovišti.

___________________________________________________________________________________